"Dreams feel real while we're in them. It's only when we wake up that we realize something was actually strange." -Inception

Wednesday, November 28, 2012

2012 Independent Spirit Award Nominations Announced

Let the nominations begin! The 28th Film Independent Spirit Awards nominations got announced yesterday and there are a few recognizable names on the list like Wes Anderson and David O. Russell as both their movies got a few nominations in different categories.  And some big little films like Beasts of the Southern Wild and Middle of Nowhere feature prominently with four nominations apiece.  The awards will be announced, as usual, the day before the Oscars on February 23, 2012.

Best Feature
Beasts of the Southern Wild
Keep The Lights On
Moonrise Kingdom
Silver Linings Playbook

Best Director
Benh Zeitlin - Beasts of the Southern Wild
Julia Loktev - The Loneliest Planet
Ira Sachs - Keep The Lights On
Wes Anderson - Moonrise Kingdom
David O. Russell - Silver Linings Playbook

Best Female Lead
Emayatzy Corinealdi - Middle of Nowhere
Linda Cardellini - Return
Mary Elizabeth Winstead - Smashed
Jennifer Lawrence - Silver Linings Playbook
Quvenzhane Wallis - Beasts of the Southern Wild

Best Male Lead
Bradley Cooper - Silver Linings Playbook
Jack Black - Bernie
John Hawkes - The Sessions
Thure Lindhardt - Keep The Lights On
Matthew McConaughey - Killer Joe
Wendell Pierce - Four

Best Supporting Female
Ann Dowd - Compliance
Brit Marling - Sound of My Voice
Helen Hunt - The Sessions
Lorraine Toussaint - Middle of Nowhere
Rosemary Dewitt - My Sister's Sister

Best Supporting Male
Sam Rockwell - Seven Psychopaths
Michael Pena - End of Watch
Bruce Willis - Moonrise Kingdom
David Oyelowo - Middle of Nowhere
Matthew McConaughey - Magic Mike

Best Screenplay
Ira Sachs & Mauricio Zacharias - Keep The Lights On
Wes Anderson & Roman Coppola -  Moonrise Kingdom
David O. Russell - Silver Linings Playbook
Zoe Kazan - Ruby Sparks
Martin McDonagh - Seven Psychopaths

Best First Feature
Sound of My Voice
Safety Not Guaranteed
Fill the Void
The Perks of Being a Wallflower
Gimme the Loot

Best First Screenplay
Rama Burshtein - Fill the Void
Rashida Jone & Will McCormack - Celeste and Jesse Forever
Jonathan Lisecki - Gayby
Derek Connolly - Safety Not Guaranteed
Christopher Ford  - Robot & Frank

Best Documentary
How to Survive a Plague
Marina Abromovic The Artist is Present
The Central Park Five
The Invisible War
The Waiting Room

Best Cinematography
Yoni Brook - Valley of Saints
Ben Richardson - Beasts of the Southern Wild
Lol Crawley - Here
Robert Yeoman - Moonrise Kingdom
Roman Vasyanov - End of Watch 

Best International Film
Amour (France)
Once Upon a Time in Anatolia (Turkey)
Rust and Bone (France/Belgium)
Sister (Switzerland)
War Witch (DR Congo)

John Cassavetes Award (Award given to the writer, director and producers of a feature made for under $500,000)
Breakfast with Curtis
Middle of Nowhere
Mosquita y Mari
The Color Wheel

Robert Altman Award (Given to one film's director, casting director, and its ensemble cast)

Filmmaker Grants

Someone to Watch Awards
Adam Leon - Gimme the Loot
David Fenster - Pincus
Rebecca Thomas - Electrik Children

Stella Artois Truer Than Fiction Award
Peter Nicks - The Waiting Room
Lucien Castaing-Taylor & Verena Paravel - Leviathan
Jason Tippet & Elizabeth Mims - Only the Young

Piaget Producers Award
Alicia Van Couvering
Mynette Louie
Derrick Tseng 

No comments:

Post a Comment

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...